هیچ نتیجه ارزشمندی آسان به دست نمی‌آید. تنها راه رسیدن به نتایج خوب و ماندگار، کار و تلاش مستمر است.
دادآفرین > سایر > نمایشگر اخبار سایت
صفحات مشاهده شده شما

سرویس: خبر و رویدادهای حقوقی - سال 1395 تاریخ ثبت: يكشنبه، 7 بهمن 1397 کدخبر: af9c40ea

انتقاد رئیس کانون وکلای مرکز از جذب بازنشسته‌ها: سالی 1500 نفر بدون آزمون پروانه وکالت می‌گیرندخبرگزاری تسنیم

انتقاد رئیس کانون وکلای مرکز از جذب بازنشسته‌ها: سالی 1500 نفر بدون آزمون پروانه وکالت می‌گیرند

رییس کانون وکلای دادگستری مرکز با انتقاد از ماده ۸ قانون وکالت که کانون‌ها را ملزم به جذب کارشناسان حقوقی بازنشسته، قضات و نمایندگان مجلس می‌کند، گفت: سالانه حدود دو پنجم میزان جذب آزمونی از طریق ماده ۸ وکیل جذب کانون‌های وکلا می‌شوند.

عیسی امینی رییس کانون وکلای دادگستری مرکز، در رابطه با احتمال تکمیل ظرفیت آزمون کارآموزی وکالت امسال با تأکید بر اینکه این کار به شکلی که در سال 1396 رخ داد امسال صورت نخواهد گرفت، گفت: در سال 97 هم مانند تمام ادوار اگر افرادی از قبول‌شدگان، ثبت‌نام نکنند از رتبه‌های بعدی ثبت‌نام به عمل خواهد آمد و مراحل تکمیل صورت خواهد گرفت.

وی در خصوص تعداد تخمینی کسانی که احتمالا ثبت‌نام نکنند افزود: قطعا تعداد آنها بیش از 10 درصد قبول‌شدگان نیست.

امینی در خصوص اعتراضاتی که امروز مقابل کانون وکلای دادگستری شکل گرفت نیز گفت: اینها به دنبال افزایش سهمیه آزاد در مقابل سهمیه ایثارگران هستند، به عقیده من هم سهمیه 30 درصدی که قانون برای ایثارگران در نظر گرفته است، بالاست و می‌تواند صدماتی را به محیط علمی کشور وارد کند، اما ما موظف به اجرای قانون هستیم و کسی که باید صحیح یا غیرصحیح بودن قانون را تشخیص دهد مجلس شورای اسلامی است.

رییس کانون وکلای دادگستری مرکز با اشاره به اینکه جذب افراد به عنوان وکیل یا کارآموز وکالت مطابق قانون به دو صورت است، افزود: روش اول آزمون و روش دوم در قالب ماده 8 و بند الف، ب، ج و د این ماده است.

امینی تعداد جذب شدگان در کانون وکلای مرکز در سال 1396 از طریق غیر از آزمون را 442 نفر اعلام کرد و با اشاره به اینکه این تعداد شامل کارشناسان حقوقی بازنشسته ادارات دولتی، قضات، برخی نظامیان و نمایندگان مجلس شورای اسلامی می‌شوند، گفت: روش ماده 8 و میزان جذب مبتنی بر آن خلاف عدالت است اما ما ناچار به اجرای قانون هستیم و معتقدیم با محدود ساختن جذب از طریق ماده 8 باید جذب از طریق آزمون افزایش یابد.

وی با اشاره به اینکه متأسفانه امروز به جای اینکه به فکر جذب جوانان باشیم به فکر جذب مجدد بازنشستگان هستیم افزود: 442 نفر فقط مربوط به کانون وکلای مرکز است، شما آمار کانون‌های دیگر و تعدادی را که مرکز امورمشاوران قوه قضائیه از همین طریق جذب می‌کند را هم به این آمار اضافه کنید، شاید سالی حود 1500 جذب از این طریق صورت می‌گیرد که معادل دو پنجم جذبی است که سالانه از طریق آزمون در کل کشور صورت می‌گیرد.


خاتمه مطلب /*

آدرس صفحه: https://www.dadafarin.com/news-history.aspx?id=af9c40ea-f485-41dc-b128-eacf456c9683
تاریخ چاپ: 8/2/2021 12:44:41 AM
حق کپی © موسسه مشاهیر مهر دادآفرین. کلیه حقوق محفوظ است.
لطفا کمی صبر کنید...